Csodákra bukkanhatunk egyetemi tanulmányaink, szervezetfejlesztési ismereteink, multis világunk ismereteiben, ha új szemmel nézünk a száraz tartalomra és a saját életünkre alkalmazzuk azokat a modelleket, elméleteket, amiket egyébként a szervezetek optimális működésére fejlesztettek ki.
Kevés babonának adok tudatosan teret az életemben, az egy, ami most eszembe jut az, hogy ahogy telik az év első napja, úgy fog a többi is. Ezért minden év első napján sportolok valamit, lencsét eszem, hogy bőségben teljen az év, olvasok csak úgy, az öröm kedvéért és kitűzöm az Új év céljait.
Szeretem a modelleket, az elméleteket, amik mankót, magyarázatot, rálátást adnak. A SWOT analízist többször használom év közben is, amikor tisztánlátásra van szükségem, amikor azt érzem, nem látom a fától az erdőt, amikor szükségem van a pro és kontra szempontokra, de egy kicsit gazdagabban, amikor a tényeknek nagyobb szerepet akarok biztosítani. A SWOT analízis egy kérdést négy szemszögből figyel meg, és én ezt a négy szempontot használom a saját kérdésem (jelen esetben milyen terveim vannak az Új évre) megvizsgálására.
Az első szempont a saját belső erősségeimet veszi számba. Miket értem már el, ezek alapján mire tudok építkezni. Legyünk bátrak, ismerjük fel, mondjuk ki, írjuk le, mi mindent tettünk már le az asztalra.
A második lába a SWOT-nak a fejlesztendő területeim köre. Ezek azok a területek, ahol gazdagodni szeretnék tudásban, figyelemben, elkötelezettségben. Új képzés, új iskola, új terület, ahol jobban kinyitom a szemem.
A harmadik szempont szerint a külső lehetőségeket veszem számba, mi és ki mindenki támogatja az utamat, milyen külső körülmények azok, melyekre építeni tudok.
Az utolsó szegmensben az esetleg felmerülő veszélyekre nézek rá. Ebből jócskán adatot az elmúlt években, egészen új szemüvegünk lett arra nézve, hogy mi mindennel is kell és lehet számolni.
Így tud összegyűlni az én listám, aminek az egyes, sarkalatos elemeit ugyanezzel a szempontrendszerrel figyelem meg. Ha belevágok egy új képzésbe, az arra fordított időt honnan fogom elvenni, a képzés díját miből teremtem elő, ha betegek lesznek a gyerekek, én, vagy jön egy újabb kataklizma, hogy jutok el a képzésre? Mire fogom használni a megszerzett tudást, hogyan építem be az életembe vagy a munkámba, mivel fog gazdagodni az életem ezáltal?
Itt nincs mese, bátorság, merészség kell, szélesvásznú mozifilmen nézem ilyenkor az életem. Ilyenkor előhívom magamból a friss erőt, a gyermeki naivitást, cserébe leteszem a pesszimizmust, az ÁÁÁ, ez úgysem fog menni életérzést, a kishitűséget. Mindebben társaim azok az illóolajok, melyek erőt, tisztánlátást, lendületet adnak.
Az év első napján citromot, orvosi zsályát, borsmentát, eukaliptusz radiata illóolajat párologtatok. Nincs ilyen kész keverék, de az illóolajok mind itthon vannak. A citrom a konyhában, a borsmenta fejfájás esetére, az orvosi zsálya, ha energiára van szükségem, vagy betegségből gyógyulok, az eukaliptusz radiata a tértisztítás miatt. Az eukaliptusz radiata minden vita, veszekedés, feszültség, nehéz érzelmi helyzet után segítségünkre van, hogy rendezzük magunk körül a teret, 15-20 cseppet teszek a diffúzorba, és érzem, hogy jótékonyan megjelenik a friss energia körülöttem. Sokat tud segíteni ez a módszer abban, hogy a kiadott feszültségek után valóban megkönnyebbüljünk mi és az otthonunk is.
Ha az otthonunkból kisepertem a múlt szellemét, és tiszta, üres teret varázsoltam, a vágyaim megfogalmazásához, az ötleteléshez, a kreativitáshoz előveszem a gyömbért, a lazasághoz az ylang-ylangot, az örömhöz a brazíliai eukaliptuszt. 3 csepp gyömbért, 2 csepp ylang-ylangot és 5 csepp brazíliai eukaliptuszt összekeverek egy kevés növényi olajjal (ez lehet kókusz, sárgabarack, szezám olaj, ami otthon van és amit szeretünk) és fürdés után átolajozom magam a keverékkel. Számomra ezek az inspiráció forrásai, a kreativitásom, a lazaságom, hogy merjek új keretekben gondolkozni és a saját örömöm.
Mindezek után egy csésze Megújulás tea mellett tiszta lapot veszünk elő, és megtervezzük az évünket. Bátorsággal, nyitottsággal, erővel, szeretettel.