Az alvás egy áldás. Milyen édes az ébredés egy átaludt éjszaka után! Kipihenten, tettrekészen, erővel telve kezdeni a napot már fél siker. Elaludni a zötyögő vonaton, és fél óra múlva kelni, álomtól mámoros fejjel. Délután aludni egy keveset és új erőre kapva folytatni a munkát. Egy hosszú nap után úgy zuhanni az ágyba, hogy mire a fejem a párnához ér, már alszom. Micsoda erő van 8 óra alvásban! Egy „négy óráig főtt tyúkhúsleves” gyógyító ereje a léleknek. A fájdalmainkat, kudarcainkat olykor kialusszuk. Alvó gyermeket nézni olyan, mintha felhők felett járnánk. A szülői szeretet ilyenkor csúcsra van járatva, az endorfin és az oxitocin csak úgy árad a vérünkben. Ilyenkor ez a világ a lehető világok legjobbika.
Az alvás hiánya egy átok. Éjjel, álmatlanul forgolódva minden gondolat a sötétebb oldalát mutatja, minden félelem mélyebb, minden aggodalom nagyobbra duzzad. Karikás szemmel, fájó testtel kelni egy átforgolódott éjszaka után olyan, mintha a kétéves fakírképző elvégzése nélkül parázson lépkednénk. Fogzó gyermek szülőjének lenni, óránként, fél óránként kelni a síró gyermekhez, ringatni, altatni vég nélkül, majd reggel elkezdeni egy újabb napot, amikor a baba és mi magunk is végtelenül elnyűttek és fájdalmasan fáradtak vagyunk, az a pokol hetedik bugyra. 1-2 órás esti altatások, gubbasztva a gyermekünk ágya mellett, mese-ének-simogatás-ne menj ki-ne hagyj egyedül.
Az alvás a kontrollvesztés, zuhanás az ismeretlenbe, elválás, a haláltól való félelem kapcsolhat be. Mindezek tudat alatt, természetesen. Ritka fehér holló az olyan gyermek, vagy felnőtt, aki azt mondja: Édesanyám, félek a haláltól, azt érzem, amikor kerülget az elalvás pillanata, hogy zuhanok, elkap egy ismeretlen felhő és húz magával és én tehetetlen vagyok.
Nem vagyok alváskutató. Elfogult vagyok bizonyos nevelési elvek mellett (kötődő nevelés, igény szerinti szoptatás, válaszkészség, jelenlét, nincs képernyő). Van két gyermekem, akik mellett éveken át statisztikai hibahatáron mozgott az egyben átaludt órák száma. Olcsó vigaszt nyújt, hogy mindkétszer volt fizikai (orvosi) oka is annak, hogy miért nem tudtak vízszintesben maradni a gyerekeim. Amikor gyermeket vállaltam, nem gondoltam arra, hogy van olyan gyerek, aki szívből gyűlöli az autózást, akinek ugyan van egyészségügyi problémája, de az orvosi szemmel csak megfigyelést igényel, ellenben ellehetetleníti a vízszintesben alvást, vagy, amíg nem derül ki, mi is az egészségügyi probléma, addig jobb híján marad a ringatás, a többemberes baba fogalmával csak később ismerkedtem meg. Mindezt azért tartom érdemesnek leírni, mert az alvásra egészen sok olyan fizikai állapot lehet hatással, amit nem moccant meg sem alvástréning, sem szülői elvek, sem aromaterápia. Gyengéd eszközökkel ott van mozgásterünk, ahol más fizikai gát nem állja utunkat.
Így, hogy már a gyermekeim a kiskamaszkor padját koptatják, visszanézve a zsenge, ifjú évekre, volt néhány eszköz, ami megnyugvást hozott, ami elvezetett minket oda, ahol most tartunk. Korai fekvés, gyors elalvás, nyugodt éjszakák.
A legfontosabbnak a kereteket látom utólag. Vagy legyen rendszer, rituálé, szokások. Mindenkinek más rendszert kell megtalálnia, ami illeszkedik a teljes család ritmusához. Az esti lelassulást nélkülözhetetlennek gondolom. Az ismétlődő motívumok keretet adnak és megágyaznak a nyugodt pihenésnek. A mi rituáléink közé tartozott az esti fürdés és masszázs, a nyugtató illóolajok párologtatása, az ének, majd később a fejből mondott, végül az olvasott mese. Ezt most, nagyobb gyerekekkel kiegészíti a vacsoraasztalnál való beszélgetés, ami túlmutat azon, hogy „- Mi volt a suliban? - Semmi!”. Legkésőbb ilyenkor kiderül, hogy történt-e a nap folyamán olyan, ami feszültséget, félelmet, dühöt, szégyent, értetlenséget váltott ki és akadálya lehet az elalvásnak.
Kisbabákkal az esti fürdés egy olyan sarokpont, ahol felülhetünk az álomországba tartó gőzösre. A fürdővízbe tett citromfű aromavíz, vagy Florelle citromfű permet nyugtatóan hat a babára. Egy babakádba 5-10 ml aromavizet ajánlok. A citromfű aromavíznek nyugtató hatása van, és egészen újszülött kortól használható, biztonságos és nyugodtan lenyelheti a baba a fürdővizet.
A fürdés utáni babamasszázs segít kapcsolódni a gyermekünkhöz, segít neki megtapasztalni a határait, segíti az idegrendszeri érést, jó érzéssel tölti el azt, aki kapja és azt is, aki adja. 3 hónapos korig a bébi masszázs olajat használhatjuk, 3 hónapos kor után lehet váltani a baba masszázs olajra, hat hónapos kor után Táltos paripa masszázsolajra lehet áttérni. A Táltosnak már immunerősítő hatása is van, ami a közösségbe járó gyerekeknél egy hasznos szempont lehet. 6 éves kor után pedig immunerősítés szempontjából a Balance olajat használhatjuk a gyerekekre és magunkra is. Természetesen itt masszázs alatt azt értem, hogy a gyermekünk hátát, vagy kezeit átmasszírozzuk az olajjal, nem egy teljes testes, 20-30 perces masszázs a cél. Ha 3-5 percet ki tudunk szakítani a gyermekünkre, ott megnyílhatnak azok a csatornák, amik esetleg még tartogatnak a nap eseményeiből.
A diffúzor használata az esti rituáléban azért csodás, mert egész éjszakára biztosítja a nyugtató, csillapító, görcsoldó hatású illóolajok jelenlétét. A Mesélő hold elalvást segítő illóolajkeveréket már a fürdetéskor érdemes abban a szobában párologtatni, ahol a gyermek alszik, hogy mire eljön az alvás ideje, a szoba tele legyen az orvosi levendula nyugtató, csillapító hatásával, a római kamilla lelki görcsoldó és a mandarin örömöt hozó illatával.
Amikor eljön a mumosok, sárkányok, sarokban lakó szösz szörnyek ideje, azaz az éjszakai félelmek beköszöntenek, jó szolgálatot tehet egy szórófejes, sárkányűző aromavíz. Át is cimkézhetjük házilag, úgy még hatásosabb! 3 pumpányi levendulavíz az ágy alá, és az utolsó vasorrú bába is a szélrózsa minden irányában szalad az otthonunkból.
Ha az esti rituálé a lelassulás-megnyugvás-elcsendesedés útján jár, több könnyed estére és nyugodt éjszakára számíthatunk. Ebben az aromaterápia egy eszköz. Nem ígér csodát, de az álhatatosság mindig megtérül.
Szerző:
Böröcz Bori