Szerző: Tobai Ágota
Ó, azok a csodálatos kókuszpálmák! Már a látványuk is megmelengeti a szívet. Hosszú törzsük akár 30 méter magasra is nyúlik, és a gömbölyű korona levelei között fürtökben terem gyümölcse, a kókuszdió, mely az értékes kókuszolajat tartalmazza.
Mivel szobahőmérsékleten az olaj megszilárdul, ezért kókuszzsírnak is nevezik. A kókuszolaj áldásos hatásai közül íme néhány:
- Süssünk kókuszolajban
A kókuszolaj magas hőfokon is stabil marad, ami annyit jelent, hogy 175 C fokig hevítve sem mutatkozik molekuláris szerkezeti változás az olajban. A sütéshez nem szükséges a hidegen sajtolt olaj, mivel ebben az esetben kizárólag a hőálló tulajdonságát használjuk fel. Minden más esetben kizárólag a hidegen sajtolt kókuszolaj bír terápiás hatással.
- Baktériumok, vírusok és gombák ellen
A kókuszolaj közepes láncú, telített zsírsavakból áll, a növényvilágban egyedülállóan magas laurinsav tartalommal bír. A laurinsav jelenlétének köszönhetően vírus-, baktérium- és gombaölő hatású.
- Koleszterinszint csökkentésére
Megfelelő táplálkozás mellett a rendszeresen fogyasztott kókuszolaj normalizálja a koleszterinszintet.
- Bőrszépítésre
Élénkíti a vérkeringést, ezáltal segíti a sejtek tápanyagfelvételét. Csökkenti a ráncokat, rugalmassá teszi a bőrt. Terhességi csíkok kialakulásának megelőzésére is ideális választás. Segít megőrizni a bőr fiatalságát.
- Ajakbalzsamként
Az ajkak érzékeny bőrét védi a káros környezeti hatásoktól, a nap, a szél és a hideg okozta sérülésektől.
- Hajpakoláshoz
A megmosott, még nedves hajvégekbe dörzsöljünk kókuszolajat, mely csodálatosan regenerálja a száraz hajat. 15-20 perc hatóidő után mossuk le a hajról. Szaunázáskor is érdemes a hajvégekbe dörzsölni, hogy elkerüljük a haj károsodását.
- Testápolóként
Egy kellemes fürdő, vagy zuhanyozás után kenjük át a még nedves bőrt az illatos kókuszolajjal! Ha még illóolajjal is dúsítjuk a testolajunkat, a hatás felülmúlhatatlan. 1 csepp ylang-ylang, 5 csepp édesnarancs illóolaj 5 ml kókuszolajba, maga az Édenkert illata...
- Fogyáshoz
A hidegen sajtolt kókuszolaj rendszeres fogyasztása rendezi a pajzsmirigy működését, javítja az emésztést, gyorsítja az anyagcserét, ezáltal elősegíti a fogyást.
A hidegen sajtolt kókuszolaj fogyasztását érdemes kiegészíteni esszenciális zsírsavakat tartalmazó olajokkal, mint például a lenmagolaj, ligetszépeolaj, borágó- és szezámolaj. A jelenlegi kutatások szerint az olajok ilyen formájú bevitele sokkal hasznosabb a szervezet számára, mint külön-külön.
A Fülöp-szigeteken – melyet a botanikusok a növény őshazájának tekintenek – a kókuszpálmát az élet fájának nevezik. Az ayurvédikus orvoslás többezer éve használja gyógyító célzattal, melyről szanszkrit neve is árulkodik: kalpa vriksha, ami annyit tesz: „ A fa, ami mindent megad, ami az élethez szükséges”.