Szerző: Tobai Ágota
Újra itt a nyár, legalábbis az első nyári hónap biztosan. Sokan tervezik vagy már meg is tervezték a nyaralásukat, érdemes átgondolni nem csak azt, hogy mi legyen a bőröndben, de azt is, hogy mi legyen az elsősegély csomagban.
Három illóolajat mindenképp érdemes magunkkal vinni. A teafa, az eukaliptusz radiata és a vadlevendula a nyár illóolajai. Hogy miért? Íme egy kis ízelítő:
Sebfertőtlenítés: néhány csepp teafa (Melaleuca alternifolia) illóolajjal könnyedén fertőtleníthetünk kisebb sebeket, hiszen ez az illóolaj kiváló baktériumölő hatással bír. A bőrt nem irritálja, és kisgyerekeknél is könnyedén alkalmazható, nem csíp, és nem okoz fájdalmat, ugyanakkor tökéletes elsősegély a sebkezelésben.
Kézfertőtlenítés: a nyaralás során előfordulhat olyan helyzet, hogy nincs lehetőség kézmosásra, ezért is jó, ha van a kézitáskánkban teafa illóolaj, melyből 2-3 cseppet a tenyerünkbe cseppentve átdörzsölhetjük a kezünket, így könnyedén fertőtlenítve azt.
Herpesz: 1 csepp eukaliptusz radiata (Eucalyptus radiata) illóolajat tegyünk a herpeszre, és ismételjük naponta 5 alkalommal. A tünetek első jelénél – viszketés, égő érzet – érdemes elkezdeni az illóolajos kezelést, így megelőzhető a herpesz kifejlődése. Az eukaliptusz radiata illóolaj kiemelkedő vírusölő hatású, ezért gyorsan képes gátat vetni a herpesz kifejlődésének. Ha van rá lehetőség, érdemes a teafa illóolajával egy-egy arányban keveréket készíteni, mivel a két illóolaj kiegészíti és erősíti egymás hatását.
Égés: kisebb napégésre levendula aromavizet permetezzünk, többször ismételve a kezelést, mely kiegészíthető egy hámosító, hűsítő hatású olajkeverék használatával is. 3 ml vadlevendula (Lavandula latifolia spica) illóolajat tegyünk egy 20 ml-es üvegbe, majd töltsük meg az üveget körömvirágolajjal, és a levendulavízzel benedvesített bőrre a megégett terület nagyságától függően, szükség szerinti mennyiségben simítsuk fel. Ismételjük naponta 3 alkalommal.
Ha háztartási balesetből származó kisebb területet érintő égésről van szó, a vadlevendula illóolajat tisztán, hígítás nélkül is alkalmazhatjuk, hűsítő, fájdalomcsillapító, és hámosító hatása gyors és hatékony segítséget nyújt.
Szúnyog-, pók-, medúzacsípés: a vadlevendula illóolaja a tökéletes segítség. Többször ismételve hígítatlanul csepegtessük a csípés helyére, és a fájdalom, viszketés és gyulladás csillapodni fog. A csípést követően minél hamarabb kezdjük el a kezelést, annál gyorsabb javulást várhatunk.
Lázcsillapítás: a pulzuspontokra (csukló és boka) tegyünk egy-egy csepp vadlevendula illóolajat, ismételjük szükség szerint, legfeljebb napi 4 alkalommal.
Ha érdekelnek további illóolajos receptek, azok mindennapi alkalmazási lehetőségei, keresd a Panarom webshopban az „Aromareneszánsz - otthoni gyógyítás francia aromaterápiával” című könyvet, melyben 160 receptet találsz a leggyakoribb panaszok kezelésére.
Receptjeink és ajánlásaink kizárólag a Panarom terápiás minőségű illóolajaira vonatkoznak.