Szerző: Tobai Ágota
Az idei nyár egyik kedves emléke, a Folly arborétum varázslatos örökzöldjeinek látványa és illata. A Balaton északi partján fekvő arborétumban fenyők, cédrusok, ciprusok között sétálva, alig tudtam betelni a fák szépségével, az egész levegőt betöltő erejével. Még be sem léptünk az arborétum kapuján, a bejárat előtt magasodó atlaszcédrus hívogatott, hogy törzséhez simulva átöleljem őt. Becsuktam a szemem, és azt gondoltam, leülök a tövéhez és nem is megyek tovább...

De ez csak átsuhanó gondolat volt, mert vonzott a kapu túloldalán elterülő fenséges zöld birodalom, ahol aztán megtaláltam a kaput őrző atlaszcédrus testvéreit, a libanoni és a himalájai cédrust is. Két óriási himalájai cédrus közé kifeszített függőágyban, oltalmazó árnyékuk alatt megpihentem, szemlélődtem. A lágyan ringatózó pihenőhelyemről felfelé tekintve, az ágak elérhetetlen messzeségbe nyúltak az ég felé. Néztem a magasba futó zöld íveket, és mélyről fakadó békesség és öröm áradt szét bennem. A két fa égig érő imádságként magasodott felettem, elmondtam hát én is a magam imáját. Mint már oly sokszor, most is átfutott bennem a gondolat, hogy a fák, a növények már a puszta létezésükkel is gyógyítanak, és a természettel való kapcsolódás a legintenzívebb gyógyító erő.
Földünkön a legöregebb cédrusfák 3000 évesek. Mennyi vihart megélnek, mégis rendíthetetlenül állnak, és mélyre eresztett gyökereikkel méltóságteljesen árasztják magukból a nyugalmat és valami titokzatos életerőt.
Az Ószövetségben leírtak szerint Salamon király templomát cédrusból építették. Az egyiptomiak a cédrusolajat használták a fáraók bebalzsamozásához, és a papirusztekercseket is cédrusolajjal vonták be, hogy védjék azokat. A szarkofágokat éppúgy cédrusból készítették, mint a fáraó szertartási hajóját.
A cédrusfa mindig is az erő, a nemesség és a méltóság jelképe volt. Nevét az arab „kedron” szóból eredeztetik, melynek jelentése: erő. A cédrus szimbolizálja a bőséget, a termékenységet, a stabilitást, a biztonságot és a lelkierőt.
Mindezeket a tartalmakat a cédrusból nyert illóolaj is hordozza. Amikor megszagoljuk a cédrus illatát, balzsamos, fanyar, édes és fás illata közvetíti felénk azt a nemes energiát, amit a fa áraszt magából.
A cédrus illóolaját használjuk akkor, amikor úgy érezzük, hogy erőtartalékaink kimerültek. Legyen szó akár fizikai akár lelki erőhiányról, a cédrus illóolaja segíteni fog. Csodás tisztító ereje megújítja úgy a testet, mint a lelket, mert kisöpri azt, ami felesleges. Az atlaszcédrus az egyik legjobb nyiroktisztító olajként ismert az aromaterápiában. Felveszi a harcot a szövetekben tárolt felesleges nedvességgel és zsírral, serkenti azok kiürülését, fokozza a vérkeringést, és az anyagcserét.
Ha cédrusolajjal gazdagított fürdőt veszünk, a bőrön át ható illóolaj elindítja a tisztító folyamatokat, miközben a légzés útján ható illat mozgósítja az életerőt, az életenergiát. Tegyünk egy evőkanál tejszínbe 5 csepp atlaszcédrus illóolajat, és 5 csepp bergamott illóolajat, keverjük el, majd adjuk a fürdővízhez.
Készíthetünk testbedörzsölő keveréket is a cédrusolajból, hogy a test pangó folyamatait az elakadásból kimozdítsuk. Ebben az esetben érdemes olyan illóolajokkal párosítani, melyek tovább fokozzák az elérni kívánt hatást:
- Atlaszcédrus (Cedrus atlantica) 30 csepp
- Ciprus (Cupressus sempervirens) 20 csepp
- Pacsuli (Pogostemon cablin) 10 csepp
- Citrom (Citrus limonum) 60 csepp
- Szezámolaj (Sesamum indicum) 46 ml
A nedves bőrön oszlassunk el a keverékből 30 cseppet, különös tekintettel a nyirokpontokra, naponta egy alkalommal.
Szeretem a cédrust, szeretem az illatát. Már akkor is szerettem, mikor nem tudtam, mi minden rejtőzik az illata mögött. Mikor megszagolom, úgy érzem, világokon átívelő hídra lépek, mely összeköti a múltat és a jelent, s tán sejtetni engedi a jövőt.