Az ekcéma egy olyan bőrtünet együttes, mely egyre több embert sújt. Az ekcémának ezer arca van, ezért a kezelése nagyon nehéz és összetett. Az ekcéma esetében nem egyféle betegségről beszélünk, inkább többfajta bőrbetegséget csoportosítunk az ekcéma megnevezés alá. Általában a bőr kipirosodik, viszket, apró hólyagok alakulhatnak ki, melyek vakarás hatására elsebesednek. Ez a bőrelváltozás olyan kellemetlen, hogy az ember életét teljes mértékben megkeserítheti. Különösen, ha ez nagyobb bőrfelületen jelentkezik. Sok gyermeket már egy éves kora előtt érint ez a bőrprobléma. Mivel az ekcéma egy összetett betegség, ezért nincs rá egyértelmű kúra, így az elszenvedőjének, vagy a szülőknek végig kell járniuk egy sokszor nem könnyű utat, hogy rájöjjenek mi a legjobb terápia a problémára. Az azonban biztos, hogy ezt a tünetet nem lehet figyelmen kívül hagyni, így ennek gyógyítása mindenképpen prioritást kell, hogy kapjon.
Vannak úgynevezett hajlamosító tényezők az ekcémára. Ilyen például:
- - ha olyan munkát végzünk, ahol állandóan kezet kell mosni és esetleg fertőtlenítő anyagokat is használunk
- - ha a családban van asztma
- - hiányos táplálkozás
- - lelki teher, emberfeletti megpróbáltatás
- - D- és B-vitamin hiány
- - tartós stressz
- - helytelen kozmetikum
- - allergia
- - mosópor, öblítő allergia
- - lelki, fizikai bántalmazás
Exogén ekcéma – külső, többnyire környezeti hatások okozzák. A bőrre kívülről rákerülő exogén allergének bőrgyulladást okozhatnak. Ilyenek lehetnek a fémek, a kemikáliák, az állati szőrök.
Endogén ekcéma – az egyén egyedi hajlama miatt alakul ki. Ide sorolandó az atópiás dermatitis is, mely általában már gyermekkorban megjelenik.
Kezelése
Mivel a bőr ugyanabból az ektodermális csíraplazmából alakul ki, mint az idegrendszer, ezért a bőrön megjelenő tünetek mögött sok esetben lelki, idegrendszeri nehézségek húzódnak meg. Így az ekcéma kezelésénél ezt minden esetben figyelembe kell venni.
- D-vitamin – az elmúlt évtizedekben minden fórumon azt hirdették, hogy a nap káros, ezért sok ember erős fényvédőket használ, így kizárja a szervezetét abból az áldásból, hogy a nap hatására a szervezte D-vitamint szintetizáljon. Pedig a mértékkel magunkhoz engedett napfény a legjobb D-vitamin forrás. Naponta egy óra a szabad levegőn gyógyító hatású. A táplálkozással is magunkhoz vehetjük a D-vitamint. Ilyen táplálék a szardínia, tojás, lazac, máj.
- Hidratálás – az ekcéma esetében, ami erőteljes bőrszárazsággal és irritációval, gyulladással jár, különösen fontos a bőr hidratálása. Erre kiválóan alkalmas a Panarom kókusz olaj, ami nem csak hidratáló hatású, de antibakteriális, gomba és antimikrobális hatású is egyben.
- Holt tengeri sófürdő – különösen jót tesz a bőrnek, mert kiválóan hidratálja, visszaállítja a bőr normál funkcióját, gyulladáscsökkentő, bőrregeneráló hatású.
- A lélek harmonizálása – mivel az ekcéma gyógyításában fontos tényező a lelki harmónia visszaállítása, ezért bármilyen módszer üdvös, ami könnyíti a lelket és feloldja a gubancokat. Ilyen lehet a kineziológia, meditáció, hipnoterápia, légzésterápia, pszichoterápia, de ilyen az aromaterápia is.
- Mozgás – a mozgás az egész szervezet egyensúlyára kihatással van, ezért a gyógyításból nem lehet kihagyni ezt az alapvető terápiát sem. Különös tekintettel arra, hogy a vizsgálatok rámutatnak, hogy aki rendszeresen mozog, sportol, azok sokkal jobb mentális és lelki egészségnek örvendenek, mint azok, akik nem. A rendszeres, örömmel végzett mozgás visszaállítja a szervezet egyensúlyát, ezáltal jelentősen hozzásegít a gyógyuláshoz.
- Probiotikum – a bőr szoros összefüggésben van a bélrendszerrel, így a bélben zajló folyamatok is megmutatkoznak rajta. Az egészséges bőr előfeltétele a jó emésztés és a megfelelő bélflóra. Tapasztalatok azt mutatják, hogy sok esetben megszűnik az ekcéma pusztán probiotikum alkalmazásával, mivel az visszaállítja a bélrendszer egészséges baktérium állományát, így a normál emésztést is.
- Omega 3 zsírsav fogyasztása – sok bőrprobléma mögött egyszerűen az omega 3 zsírsav hiánya áll. Ez a zsírsav jelentős mennyiségben van a halakban, halolajban, Panarom lenmagolajban, tojásban, vörös áfonyában, dióban, Panarom ligetszépe olajban.
- E-vitamin – ez a vitamin is jelentős a bőr jó állapotának elérésében. Nagy mennyiségben van jelen a Panarom búzacsíra-, napraforgó-, olivaolajban, de jelentős mennyiségben megtalálható a tojásban, a májban és a gabonacsírákban.
- Testmasszázs – a lélekkel végzett testmasszázs olyan pozitív hatásokat indít el a szervezetben, amely nagy részben hozzájárul a testi-lelki egyensúlyunk visszaállításához. A masszázsnál fontos szerepet játszik, hogy mivel végzik. Az ekcéma esetében a Panarom kókusz - vagy makadámdió olajat, vagy a shea vajat ajánlom. Ezek a termékek hidratálják és gazdagon táplálják is a bőrt anélkül, hogy bármilyen irritációt okoznának, továbbá kiváló gyulladáscsökkentők is egyben.
- Illóolajok a gyulladáscsökkentés és a lelki harmónia megteremtésére – van néhány illóolaj, melyek kiváló gyulladáscsökkentő, baktériumölő és hámosító hatásúak, továbbá csökkentik a fájdalmat és nagy eséllyel visszaállítják a bőr egészséges állapotát.
Ilyen például a Panarom orvosi levendula, a római kamilla, a pálmarózsa, a teafa és a mirha. 100 ml kókuszolajba 10 csepp orvosi levendula, 5 csepp pálmarózsa, 5 csepp tömjén és 10 csepp teafa kiváló ekcéma olaj lehet.
- Fény esszencia – ez az illóolajkeverék kiváló lélekelixír. A benne lévő különleges illóolajok természetükből adódóan oldják fel a feszültséget, félelmet, szorongást a lélekben. A lényeg, hogy naponta többször is szagoljunk bele a kis fiolába. A fókusz a nyugodt légzésen és az elcsendesedésen van. Azon, hogy az illatmolekulák szabadon átjárják a tüdőt és ki tudják fejteni kiegyensúlyozó hatásukat.
Néhány gondolat az ekcémával kapcsolatban:
- - A bőrt sose szappanozzuk le, csak a hajlatokban. Ez különösen fontos a gyermekek esetében. Még a mosakodó krém sem jó alternatíva. Csak természetes alapú szappant használjunk, minta amilyenek az Adrienne Feller szappanok.
- - Jó dolog és fontos a kézmosás, de ha már ez minden órában történik különösebb ok nélkül, az már kórosnak számít. Kézmosás után minden esetben használjunk kézkrémet, például Adrienne Feller kézkrémet.
- - Az újszülött csecsemő számára fontos a magzatmáz, mert ez védi az amúgy rendkívül érzékeny bőrét. Ezért törekedni kell arra, hogy az újszülöttről ne távolítsák el a magzatmázat, csak puhán, szeretettel törölgessék le.
- - Az újszülött bőrének ápolására kizárólag a természetes olajokkal történő masszázs, majd a vízben való ringatás elegendő. Minden további termék csak megzavarja a bőr természetes, egészséges működését.
- - A táplálkozás szoros kapcsolatban van a bőrrel. Ezért mindig kövessük a kevesebb több elvét. Minőségi, de kevés ételt fogyasszunk. A táplálék legyen vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban gazdag. Mindig a természeteset válaszd és kerüld a transzzsírokat, a "light" jelzésű ételeket. A zsír fontos táplálékunk. Így a kacsa-, libazsír, az olivaolaj, a napraforgó olaj elengedhetetlen a sejtek egészséges működéséhez. Táplálkozásod legyen kiegyensúlyozott és egyszerű. Az egyszerűséget úgy értem, hogy ne keverj túl sok ételt össze. A vasárnap legyen az ünnep. A hétköznapok pedig kímélő, de értékes táplálékot tartalmazzanak.
- - Fogyassz elegendő vizet és javaslom a Panarom Megújulás tea keveréket, mert az abban lévő gyógynövények nyugtató, energetizáló, gyulladáscsökkentő hatásúak. Kúraszerű alkalmazásával megtámogatod a szervezeted öngyógyító erőit.
- - Kerüld az allergizáló ételeket, mint szója, cukor, szintetikus édesítők, tartósított élelmiszerek.
- - Egyél mindig nyugodtan. Nem csak az a fontos, hogy mit, hanem az is, hogy hogyan eszel. A nyugodt étkezés elengedhetetlen a gyógyuláshoz.
- - Menj masszázsra és engedd át magad a nyugalomnak.
- - Kerüld a tejterméket, mint lágy sajt, tej, de nyugodtan egyél élőflórás joghurtot, tejszínt és ghí-t.
- - Naponta ápold a bőröd Testolajjal, mint amilyenek az Adrienne Feller Aromazen Testolajok. Sokan idegenkednek az testolajok alkalmazásától, pedig a legjobb, amit a bőrünkért, az egészségünkért tehetünk, ha naponta átolajozzuk. A fürdés vagy zuhanyozás után a testolaj alkalmazása nem csak a bőrt hidratálja, de a szervezetet hozzájuttatja fontos, a növényi olajokban található természetes vitaminokhoz és flavonoidokhoz. Az ízületek számára is üdvös a naponta végzett testbeolajozás, hiszen nem hagyja kiszáradni, hanem segíti olajozottan működni.
Végezetül szeretném megjegyezni, hogy a bőrünk rendkívül érzékeny, úgy is mondhatnám érző szervünk. Áhítozik a szeretetre, a simogatásra, a törődésre. Minden a bőrön megjelenő tünet, tapasztalatom szerint, a lélekkel kapcsolódik össze. Ezért a rendszeres masszázs, a törődés információját juttatja el az idegsejtekhez, hatására pedig felszabadulnak az un. önjutalmazó hormonok, melyek harmóniát és békét teremtenek a szervezetben. A bőrprobléma nekem sokszor arról árulkodik, hogy még több szeretetre, érintésre van szükség.
Egy dolgot tudnunk kell, hogy az érintés a bőr elsődleges nyelve. Az érintésen keresztül érez, tapasztal, kapcsolódik. Ezért a lélekkel végzett masszázst elsődleges gyógyító alternatívaként tartom számon az ekcéma kezelésében.
Feller Adrienne