Szerző: Tobai Ágota
A fejfájás sokakat érintő fájdalmas panasz, mely akár egy betegség kísérő tüneteként is jelentkezhet, de sokszor nem található a megjelenésének hátterében szervi elváltozás. Számtalan oka lehet a fejfájásnak. Gyakran a vegetatív idegrendszert érintő fokozott stresszhatásra reagál a szervezet ily módon, és a túlterhelt, nehézségekkel szembenézni kényszerülő élethelyzet megteremtheti a görcsös, lüktető fájdalmat. Vannak, akiknél az időjárás változás, a hideg- és melegfrontok megjelenése váltja ki, olyan is akad, akit a gömbölyödő telihold tesz érzékennyé, és olyan is, akinél az elégtelen epeürítés okozza a fájdalmat. Gyakran vezet fejfájáshoz a dehidratáció is, vagyis amikor a szervezet nem jut az optimális működéséhez elegendő mennyiségű tiszta vízhez.
A fenti felsorolás korántsem teljes, inkább csak arra szolgál, hogy lássuk, fizikai szinten milyen sokféle eredője lehet ugyanannak a tünetnek. Ha a fejfájás gyakran jelentkezik, kezelésében érdemes nem csak a fájdalom megszüntetésére összpontosítani, de a háttérben meghúzódó okot is felderíteni.
Ha a fejfájás mögött az idegrendszer túlterhelése áll, használhatunk olyan illóolajokat, melyek kiegyensúlyozzák és stabilizálják az idegrendszer működését, mint például az édesnarancs, vetiver, nemes babér, ciprus, illatos verbéna, ylang-ylang, római kamilla. Ezeket az illóolajokat a szaglás útján alkalmazva, könnyedén állíthatjuk a jó közérzet megteremtésének szolgálatába.
Ha az epehólyag nem ürít megfelelő mennyiségű epefolyadékot, az emésztési folyamatok zavaraként megjelenő fejfájás esetén azok az illóolajok használhatók, melyek serkenthetik az epeürítést, mint például az édeskömény, a kerti bazsalikom, a rozmaring ct. verbenon. A választott illóolajból tegyünk 3 cseppet egy mokkáskanálnyi növényi olajba (pl. olívaolaj) és a jobb bordaív alatti területet kenjük át vele, ismételhető 3 alkalommal. Belsőleg az olívaolajból (hidegen sajtolt extra szűz!) vegyünk be egy-két teáskanállal, mert szintén segíti az epeürítést.
Mindemellett persze a fájdalom csillapításáról sem feledkezünk meg, készítsük el a következő keveréket:
- 0,5 ml borsmenta illóolaj (Mentha piperita)
- 2 ml orvosi levendula illóolaj (Lavandula angustifolia)
- 1 ml bazsalikom illóolaj (Ocimum basilicum)
- 1,5 ml szezámolaj (Sesamum indicum)
A fenti keverékből oszlassunk el 4-6 cseppet a fájó területen (halánték, tarkó). Az orvosi levendula aromavízből készült borogatással is csökkenthető a lüktető fájdalom, hígítatlanul helyezzük az aromavízzel átitatott kendőt a fájdalom helyére. Az illóolajos kezelés és az aromavizes borogatás együtt is alkalmazható.