Szerző: Tobai Ágota
Az Ausztráliában őshonos teafából (Melaleuca alternifolia) nyert illóolaj az egyik legismertebb olaj az aromaterápiában. Az új-dél-walesi budjalung törzs legendái között vannak olyan történetek, melyek gyógyító tavakról szólnak, lagúnákról, melyekbe teafa levelek estek...
Az ausztrál kontinenst 40.000 éve lakó aboriginálok évezredek óta alkalmazzák a teafát gyógyító célzattal. A vízgőzdesztillációs eljárást nem ismerték ugyan, de a teafa leveleket a kézben elmorzsolva szabadították fel az illóolajat, és alkalmazták légúti betegségek, fejfájás csökkentésére, sebgyógyításra, és roboráló teát is készítettek belőle.
A teafa antimikrobiális aktivitását in vitro és in vivo kísérletek sora igazolja. A tudományos kutatásokat egy sidney-i vegyész Arthur Penfold kezdte el az 1920-as években, elsőként desztillálva a levelek illóolaját, egy kezdetleges, fatüzelésű, hordozható desztillálóval, melyet ott helyben használt, ahol a leveleket begyűjtötte.
A teafa illóolajának biokémiai struktúrájában 30-40 % a monoterpén alkoholok közé tartozó terpineol-4, ezt a kémiai összetevőt az illóolajok között a legmagasabb százalékban tartalmazza. Elsősorban e vegyületnek köszönhető a népszerű illóolaj sokoldalúan kiaknázható terápiás alkalmazhatósága. Széles spektrumú antibakteriális hatása mellett gombaölő, vírusölő hatással is bír, ugyanakkor hatékony gyulladáscsökkentő és az immunrendszert aktiváló tulajdonságokat is mutat.
A teafa populáris aromaterápiában való elterjedése nem csak kiváló fertőtlenítő erejének köszönhető, de annak is, hogy fertőzésgátló és mikrobaellenes hatása ellenjavallatok nélküli alkalmazást tesz lehetővé, így gyerekeknél is biztonsággal használható.
Kézfertőtlenítés
Ha nincs lehetőség kézmosásra, 2 csepp teafa illóolajjal dörzsöljük át a kezet.
Sebfertőtlenítés
Tegyünk 1-2 csepp illóolajat a sérült felületre. A teafa illóolaja nem irritálja a bőrt, nem csíp, ezért gyerekek esetében is jó megoldás kisebb horzsolások, sérülések fertőtlenítésére.
Torokfájás
5 csepp teafa illóolajat tegyünk egy pohár vízbe, keverjük el egy kanállal, és hosszan gargalizáljunk vele. Bár az illóolajok nem oldódnak vízben, a torok fertőtlenítéséhez ez a módszer megfelelő, és nincs szükség emulgáló anyagra.
Herpesz
A tünetek első megjelenésekor, minél hamarabb érdemes elkezdeni a kezelést, helyileg 1 csepp teafa olajat téve a herpeszre, és ismételve a kezelést napi 5-6 alkalommal.
Korpásodás
Hajmosáskor adjunk a samponhoz 3 csepp teafa illóolajat, és a szokásos módon mossuk meg a hajat. Heti 1-2 alkalommal ismételjük a kezelést, a korpásodás megszűnéséig.
Szemölcs
Helyileg, a szemölcsre napi 2-3 alkalommal 1 csepp teafát tegyünk. A rendszeres, mindennapi ecsetelés elengedhetetlen a kezelés sikeréhez.
Elsősegély szerként minden kézitáskában ott lenne a helye, különösen kisgyermekes szülőknél, hiszen a gyerekek oly sokszor kerülnek olyan helyzetbe, amikor jól jön egy ilyen egyszerű, mégis hatékony segítség.