Szerző: Tobai Ágota
A növényi olajok legalább olyan fontos szerepet kapnak az aromaterápiában, mint az illóolajok. Saját hatásmechanizmusuk, tulajdonságaik által növelik azt a terápiás hatást, amiért egy illóolajkompozíciót megalkotunk. Például, ha egy gyulladáscsökkentő keveréket készítünk, akkor nem csak az illóolajok közül választjuk ki a célnak leginkább megfelelőket, de a keverékbe azokat a növényi olajokat illesztjük, amelyek szintén támogatják a gyulladási folyamatok csökkenését, megszüntetését. Így például szerepet kaphat egy gyulladáscsökkentő aromaterápiás keverékben a körömvirágolaj, az orbáncfűolaj vagy éppen a kalabafaolaj. A felsoroltak közül a kalabafaolaj kevésbé ismert, ismerkedjünk meg hát ezzel a különleges olajjal.
A kalabafa (Calophyllum inophyllum) más néven tamanu vagy kamani olajat egy magasra növő örökzöld fából nyerik, melynek természetes előfordulási helye Kelet-Afrika, Dél-India és Ausztrália. Ugyanakkor napjainkban már széles körben termesztik több csendes-óceáni szigeten is. Díszes levelei, illatos virágai, lombkoronája kedvelt dísznövénnyé teszik ezt a lassan növő fát, mely 8-20 m magasra nő. Kerek, zöld színű csonthéjas gyümölcsöt terem, mely sárgás, vörös-barna színűvé érik.
Az olajat hidegen sajtolással állítják elő a termésből. 100 kg gyümölcsből kb. 5 kg olajat nyernek. Először repedést nyitnak a dión, majd 1-2 hónapon át szárítják, és amikor a világosból mély csokoládéba fordul a színe, és láthatóan zöldes színű ragacsos folyadék folyik ki belőle, akkor következik a hidegen sajtolás. Ezt követően az extraktumot szűrik, hogy a cellulóz szálakat kivonják belőle.
Az első természetes forrásból származó neoflavont: calophyllolide - 1951-ben izolálták a kalabafából. A neoflavonoidok polifenol vegyületek, melyek antibakteriális, antifungális és gyulladásgátló hatásukról ismertek.
Aktív összetevői között az inophyllin és calophyllin antibakteriális és tisztító hatású, a calaustraline és inophyllolide nagyon erős bőrregeneráló, sebgyógyulást támogató, akárcsak a polifenolok, és az E vitamin jelenléte is számottevő, mely természetes antioxidánsként az egyik legfontosabb bőrszépítő vitamin.
A kalabafaolaj csodálatosan hat bármilyen dermatológiai probléma kezelésében, bőrregeneráló tulajdonsága miatt égések, sebek, fekélyek kezelésére jól alkalmazható. Gyorsítja a sebgyógyulást, és egészen rendkívüli a szövetmegújító ereje. Gyulladásgátló hatása fájdalomcsillapító tulajdonsággal párosul, ezért ízületi fájdalmak kezelésében éppúgy szerepet kaphat, mint például aranyeres problémák esetén.
Ennek a csodálatos olajnak az illata sem hétköznapi, diószerű, kicsit a friss szénát is idéző aromája összetéveszthetetlenné teszi, én a magam részéről nagyon kedvelem.
Ám a kalabafa nem csak a sebgyógyításban, szövetregenerálásban, gyulladáscsökkentésben jeleskedik, de még kiváló bőrszépítő, anti-aging olaj is. A legjobb hatás érdekében naponta kétszeri alkalmazás ajánlott. Kb. 5 % koncentrációban érdemes hozzáadni egy natúr krémhez vagy más olajokhoz, ha bőrszépítő hatást kívánunk elérni általa. Fontos: ha növényi olajat használsz bőrápolásra, mindig nedves bőrre simítsd fel az olajat! Öregségi foltokra, hegekre, terhességi csíkok halványítására szintén az egyik legjobb választás.
A kalabafa minden cseppje kincs, igazi unikum a növényi olajok palettáján. Ha ki szeretnéd próbálni, keresd a Panarom webshopban és aromaterapeutáknál.