Szerző: Tobai Ágota
A szegfűszeg már az ókorban is népszerű és drága áru volt. Kínában a Kr. előtti időkben a nyelv fűszerének is nevezték, ugyanis azoknak, akik a császár elé járultak, szegfűszeget kellett tartaniuk a szájukban, így frissítve lehelletüket.
A 15-20 méter magasra növő trópusi szegfűszegfa őshazája az Indonéziához tartozó Molukka szigetek, mely Fűszer-szigetek néven is ismert. A szigetet 1512-ben a portugálok gyarmatosították, és ezzel majd 100 évig uralták a szegfűszeg kereskedelmet. Ezt követően a sziget holland fennhatóság alá került, és a hollandok olyannyira szigorúan védték szegfűszeg monopóliumukat, mely hatalmas profitot hozott számukra, hogy halálbüntetés járt annak, aki szegfűszeg csempészettel próbálkozott. Ki gondolta volna akkor, hogy néhány száz évvel később ugyanez a fűszer már bárki számára könnyen elérhető lesz, és szinte minden konyhában – ha máskor nem is, de télen, a forraltborok idején biztosan – fellelhető. Hogy ez megtörténjen, valakinek mégis csak ki kellett csempésznie néhány szegfűszeg facsemetét, és ez a 18. században a franciáknak sikerült, megtörve így a hollandok egyeduralmát e fűszer felett.
A szegfűszeget manapság főleg a trópusi Afrikában, Zanzibáron és Madagaszkáron termesztik. Illóolaját a kézzel szedett, zsenge piros virágbimbókból nyerik., melyeket a leszedés után a desztilláló üzembe visznek, és vízgőzdesztillációval választják el az olajat a növénytől. Fűszerként való felhasználásához ugyanezeket a piros bimbókat pálmalevélbe csomagolva szárítják, amíg barnára nem sötétednek. Mivel a bimbók alakja szögre emlékeztet, ezért kapta a szegfűszeg nevet.
A szegfűszeg egyik fő fogyasztója Indonézia, de nem csak a konyhában használják, még a cigarettát is ízesítik vele. A szegfűszeges cigaretta, a kretek, legalább 40 %-a szegfűszeg, a többi pedig dohány és egyéb fűszerek, gyümölcsök, gyógynövények. A kretek állítólag úgy született, hogy egy Haji Jamhari nevű ember, aki asztmában szenvedett, az gondolta, ha mellkasát szegfűszeg olajával dörzsöli, az majd enyhíti a tüneteit. Mikor valóban így történt, és a szegfűszeg olajos bedörzsöléstől jobban érezte magát, úgy vélte, a legjobb, ha egyenesen a cigarettájába teszi a szegfűszeget, és akkor közvetlenül a tüdejébe jut a gyógyító hatás. Érdekes elgondolás.. Egészségügyi hatását tekintve, a kretek valóban kevesebb nikotint tartalmaz más cigarettákhoz képest, viszont távol áll attól, hogy fogyasztása egészséges legyen, mivel nagy mennyiségben tartalmaz kátrányt.
A szegfűszeg édes, fűszeres, egzotikus illata idegen tájak felé repíti a lelket, minden fásultságot és negativitást felülír, feléleszti a tüzet a testben és a lélekben is. Illata kiválóan harmonizál a citrusfélék illóolajával, harmonikus egységet alkotva velük.
Ha egzotikus illatra és ízre vágysz, bátran használd a szegfűszeget úgy a konyhában, mint az aromaterápiában. Bánj óvatosan az adagolással, hiszen intenzív aromáiból kevés is elegendő ahhoz, hogy átjárja akár a levegőt, akár az ételt, vagy italt, amit ízesítesz vele. Ha egy kis melegségre, kényeztetésre vágysz, készíts szegfűszegolajból és meggymagolajból illatos testolajat, édesnarancs illóolajjal fűszerezve: 3 csepp szegfűszeg illóolaj (Eugenia caryophyllus), 5 csepp édesnarancs illóolaj (Citrus sinensis ze.) 10 ml meggymagolajba (Prunus cerasus) téve. A nedves bőrön simítsd fel az illatos olajat, mely nem csak ápolja a bőrödöt, de az édesnarancs illata elold minden feszültséget, elsodorja a felhőket a szíved körül, a szegfűszeg pedig bizsergetően balzsamozza és átfűti nem csak a testet, de a lelket is. Ez a fűszeres varázsillat fellazít minden dermedtséget és lendületbe hozza a stagnáló energiákat.