A kamaszkor a leválás, az önállósodás, a szárnybontogatás ideje. Mire eljutunk idáig, remélni lehet, hogy legalább annyira jól csináltunk mindent, hogy a gyermekünk önjáró legyen, mert itt nevelni már nem lehet.
A kamasz feladata, hogy kilépjen a szülői házból és kívülről nézze azt meg. Ez a külső szemszög a szülőknek borzasztóan fájó tud lenni, pontosan a gyenge pontjaink lesznek felnagyítva, pont a tyúkszemünkre lép a kamasz. Minden esendőségünk, minden hibánk rajzszöggel lesz a falra tűzve, hogy lám, ez vagy Te, s ehhez képest én meg ez akarok lenni. A kamaszkor az nem egy kéjutazás, de vigasztaljon mindenkit, hogy a libikóka egyik oldalán sem könnyebb, vagy nehezebb. A kamaszt hajtják a hormonjai, változik a teste, elöntik olyan érzések, amiket eddig nem, vagy nem így ismert, olyan szavak, mondatok hagyják el a száját, amik mintha nem is az ő maga ismerte ABC-ből állnának.
Koronavírust, influenzát, náthát nem tisztelő módon közel kerülnek egymáshoz, legszívesebben egymás bőrébe bújnának, hajtja őket a kíváncsiság saját maguk és a másik felfedezésére. A kortársakkal a teljes közelség, a szülőkkel, családdal az olykor lehető legnagyobb távolságra vágynak.
Okos könyvek és bölcs emberek mondják, hogy a kamaszkorral való megküzdés egyik sarokpontja a felelősségáthelyezés, ezzel együtt a bizalom, a feladatok átadása, a jogok és kötelezettségek kiegyensúlyozása. Az élet nagyon sok területén érvényesek a fentiek, így az egészség védelme, az immunerősítés területén is. Már nem állhatunk a gyermekünk felett, amíg beveszi a D vitamint, már nem biztos, hogy akarja a gyermekünk, hogy mi kenjük be a hátát minden nap. Lehet, hogy kéthetente megkér rá, és akkor jó kiejteni a kezünk ügyéből, ami benne van, és addig simogatni, masszírozni, amíg hagyja/jól esik/le nem megy a nap, de ezek a piros betűs ünnepek lesznek, nem a hétköznapok.
A hétköznapokon már át kell adnunk az öngondoskodásnak ezt a formáját, ami azt feltételezi, hogy jó példával jártunk el eddig, nem vizet prédikáltunk és átadtuk napról napra a tudást, hogyan tud vigyázni magára aromaterápiával. Eljött az ideje annak, hogy mono illóolajokat, növényi olajokat adjunk a gyermekünk kezébe, hogy kísérletezzen, alkosson, tanuljon. A legjobb irodalom erre az Aromareneszánsz könyv, ami 160 panaszra, tünetre nyújt aromaterápiás megoldást. A receptek egyszerűek, 16 illóolajjal dolgozik összesen a könyv, amik akár egyben is megvásárolhatók, de az is egy út, ha csak azokat az illóolajokat vesszük meg, amikre téma szerint szükségünk lehet.
Kamaszoknál életkoruk és testsúlyuk miatt már a felnőtt keverékeket használjuk, így megelőzésre a Balance-szal lehet gerinc- és mellkasbedörzsöléssel indítani a napot, összesen 8 cseppel naponta. A Balance-ban a vírusölés koronázatlan királynői, az eucaliptus radiata és a niaouli kapnak fontos szerepet. Mindkettőnek éles, frissítő, fémes illata van, nem csak a kórokozókat pusztítja el, hanem a borús gondolatokat is távol tartja. Tiszta tudat, frissesség jár a nyomukban.
A Fehér esszenciát ilyenkor már bátran használhatjuk. Az őszi-téli időszak leggyakrabban használt keveréke nálunk. 10-15 cseppet sárgabarackmag olajba keverve immunerősítő masszázsolajat készíthetünk otthonra (kb. 20 ml növényi olajjal érdemes számolni), fürdés után testbedörzsöléshez, átolajozáshoz 8 cseppet tehetünk kb. 10 ml növényi olajba (ehhez inkább a gyorsabban felszívódó olajokat ajánlom, mint a napraforgómag olaj, a kókuszolaj, vagy a Sunsol Bronz napolaja, megelőzésre napi 3 csepp fehér esszenciával dörzsöljük be a gerincet 1:1 arányban keverve növényi olajjal. Ha maszkot kell használnunk, a legjobb mód ennek könnyebbé tételéhez, ha 1 csepp illóolajat cseppentünk a maszkba belülre. Ha a fehér esszenciát választjuk, az egy immunerősítő inhalálást fog jelenteni, de az őszi-téli borúban a citromhéj, vagy édesnarancs illóolaj hangulatjavító hatásának legalább ekkora jelentősége van. Mindezeket már rábízhatjuk egy kamaszra. Kaphat saját illóolajat, amit egy kis nesszeszerben magával vihet bárhova.
Ha betegséget kell kezelni, akkor a felnőtt dózisokkal számoljunk már. 4-4 csepp fehér esszenciát 1:1 arányban keverve növényi olajjal dörzsöljünk be a mellkas és a gerinc vonalára napi 5-7 alkalommal egy héten át. Itt már természetesen a szülői törődés, odafordulás legalább annyit gyógyít, amennyit az alkalmazott aromaterápia.
Ekkor a saját szobában a saját diffúzor használatának is eljön az ideje. Az Immunarom, az Eucaly’ mix a nagybetűs immunerősítő párologtatós keverékek. Ezek mellett érdemes egy puhább illatot is választani. A Mindentudó keverék amellett, hogy fertőtleníti a levegőt, segíti a tanulást. Felmérők, dolgozatok, felvételi időszakában a legjobb aromaterápiás társa lehet a gyerekeknek. 15-20 cseppet használjunk a diffúzorba a szoba nagyságától függően.
Ez az az időszak, amikor a megelőzés rendszerét meg kell ismernie, el kell mélyítenie magában egy kamasznak, hogy mire végleg elhagyja a szülői gondoskodás napi körét, egy olyan tudás birtokában legyen, amivel tud magára vigyázni, ahol kiérlelődött benne a meggyőződés, hogy az egészség annak az alapja, hogy élhesse az életét úgy, ahogy szeretné. Ehhez pedig a kezében van minden, csak napról napra meg kell tegye azokat az apró lépéseket, amik az úton tartják őt.
Szerző:
Böröcz Bori