Bejegyezte: Tobai Ágota
A keserűnarancsvirág aromavíz kivételesen erőteljes befolyással bír az idegrendszer harmonikus működésére. Nyugtató és stresszoldó hatása anélkül érvényesül, hogy álmosságot okozna, ezért napközben is segítségül hívható az idegi feszültség csillapítására, és nem kell attól félnünk, hogy hatására elszenderedünk. A keserűnarancsvirág – más néven neroli – aromavizének elmondhatatlanul finom, virágos aromája, mint egy lágy nyári szellő, úgy fújja el a rosszkedvet. Bódító, mégis friss illata elűzi a negatív, borúlátó gondolatokat, és jókedvre hangolja azokat, akik magukhoz veszik a tündöklő fehér virágok, üvegbe zárt, folyékony illatát.
Jó hasznát veszik mindazok, akik érzelmileg zaklatottnak érzik magukat, és elvesztették derűlátásukat. Használata egyszerű: egy teáskanál aromavizet tegyünk egy pohár tiszta (tisztított vagy szénsavmentes) vízbe, és lassan kortyolgassuk el. Ugyanígy alkalmazható gyermekek hiperaktivitása esetén is, ilyenkor a reggeli ébredést követő alkalmazás az indokolt. Használjuk 5 napig, majd tartsunk 2 nap szünetet, és ilyen ritmusban bármeddig folytatható a terápia.
A narancsvirágvíz a szépségápolásban is alkalmazható, arctonik gyanánt. A faggyúmirigyek működését harmonizálja, és a pórusokat tisztítja, ezért olajos és aknés bőrre egyaránt ajánlott a használata, ugyanakkor az öregedő és száraz bőrtípusokra is jó választás. Mivel pH értéke meglehetősen alacsony (3.8-4.5), ezért célszerű más aromavízzel keverni. Kifejezetten ajánlom a rózsa- vagy a gerániumvizet erre a célra, nagyon száraz bőr esetén legfeljebb 20 % legyen a narancsvirágvíz az aromatonikban.
Konyhai felhasználása lehetőséget ad a megszokott ízek újragondolására, mivel a narancsvirágvíz különösen jó ízélményt nyújt édességekbe, italokba, lekvárokba téve. Bármilyen sütemény vagy keksz tésztájához keverve különleges, pikáns aromával gazdagítja azt. Az arab konyha régóta használja, akárcsak az aromavizek klasszikusát, a rózsavizet. Bátran éld ki kreativitásodat és alkoss új ízkompozíciókat a narancsvirág aromavizének segítségével.
Ha érdekelnek az aromavizek felhasználási lehetőségei, akár a szépségápolásban, akár gyógyászati célból, figyelmedbe ajánlom a Panarom Aromaterapeuta Intézet, október 16-i „Aromavizek és agyagok” képzését, ahol sokszínű információt kaphatsz ebben a témában.