Az aromaterápia alapkövei az illóolajok, az aromavizek és a növényi olajok.
Ha az aromaterápiára gondolunk, a legtöbbünknek azonnal az illóolaj jut az eszébe. Az illóolajok a növényi létforma csodái és ajándékai. Az aromás növények lényegi részét jelentik, melyeket maguk a növények is (kártevők, növényevő állatok elleni) védekezésre használnak fel.
A saját utam az aromaterápia világába a gyermekeimen át vezetett. Egy csodás aromaterapeuta dúla kísért minket a szülésig, születésig, és a gyermekeim már a méhemben érezhették az illóolajok áldásos hatásait. Hónapról hónapra bővült az aromaterápiás készletem, míg végül elköteleződtem az aromaterapeuta hivatás mellett.
Mielőtt bemutatnám ezt a csodás, illatos, izgalmas és misztikus világot, ahova az illóolajok vezetnek, a legfontosabb szempontot emelem ki. Csak bevizsgált, megbízható minőségű illóolajat használjatok. Minden más csak ezután jöhet. Az illóolaj sokkal több annál, mint egy illatosító, amit elfúj a szél. Az illóolaj molekulái párologtatás során az orrnyálkahártyán keresztül (vérvétellel kimutathatóan) bekerülnek a véráramba, bőrön át használva pedig felszívódnak. Mint ahogy gyógyszert, étrendkiegészítőt, vagy ételt sem veszünk megbízhatatlan forrásból, nincs ez máshogy az illóolajokkal sem. A saját, és a családunk egészsége mindenek fölött áll. Az egészséges testből és lélekből fakadhat az élet, a vidámság, az energia, az erő.
A bevizsgált, megbízható minőség azt jelenti, hogy az adott illóolaj biztonsági adatlapja transzparens, és a terméken szerepel az illóolaj magyar és latin elnevezése, kémiai típusa, 100%-os tisztasága (ez azt is jelenti, hogy kizárólag illóolaj van az üvegben, és kizárólag az az illóolaj, amit feltüntettek rajta). Amennyiben keverékről van szó (akár növényi olaj-illóolaj, akár illóolaj keverék), úgy fel kell tüntetni a pontos összetételt. (Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy ha azt látjuk egy üvegen: Levendula illóolaj, biztosan tudhatjuk, hogy nem jó minőségű a termék, mivel vagy orvosi levendula, vagy vadlevendula, vagy füzéres levendula szerepelhetne a címkén, esetleg a levendula keverék).
Illóolajat leggyakrabban vízgőz-desztillációval (erre az aromavizek kapcsán térek vissza) és préseléssel (citrus félék héjából) állítanak elő. Ezért fontos, hogy a terápiás tisztaságú citrus illóolajok (citrom héj, narancshéj, bergamott , grapefruit, mandarin, keserűnarancs héj, lime héj) mindig bio minősítésűek legyenek, hiszen pont a vegyszerrel kezelt, vagy kezeletlen gyümölcshéjból préselik ki az értékes illóolajat.
Az illóolajok felhasználása nem ismer határokat, de a leggyakrabban párologtatjuk és bőrön át használjuk őket. Bőrön át használhatjuk az illóolajokat, keverékeket növényi olajjal hígítva, vagy töményen. Bőrre kizárólag terápiás tisztaságú illóolajokat tehetünk. A keverékek arányai függenek az életkortól, egészségügyi állapottól, a probléma jellegétől és az illóolaj fajtájától. Csecsemőknél, kisgyermekeknél csak nagy hígításban használhatóak az illóolajok. Itt a termék kiválasztásánál, elkészítésénél elsősorban képzett és tapasztalt aromaterapeuta segítségét vegyük igénybe. Idős, legyengült személyeknél a kisgyermekekre vonatkozó korlátozások az irányadóak. Töményen használhatunk egy illóolajat fejfájásra, sebfertőtlenítésre, gyulladt pattanás ecsetelésére, vérzéscsillapításra, rovarcsípésre, herpeszre. Növényi olajjal keverve kaphatunk egy testolajat bőrápolásra, vagy egy keveréket sebgyógyításra, ekcémára, napégésre, izomfájdalomra, hasi görcsre, torokgyulladásra.
Fontos, hogy vannak bőrirritáló illóolajok, melyeket tisztán bőrre nem használhatunk, kizárólag hígítva, keverékben. Ilyen például az erdei fenyő , a szegfűszeg , a ceyloni- és kínai fahéj.
Az illóolajokban lehetnek fényérzékenyítő hatóanyagok. Az összes citrusfélével (citromhéj, narancshéj, bergamott, grapefruit, mandarin, keserűnarancs héj, lime héj és a díjnyertes Fény esszencia) vigyázni kell a bőrön használva tavasztól kora őszig. A használatot követően 24 órán át ne tegyük ki közvetlen napsugárzásnak a bekent bőrterületet. A fényérzékenyítő hatás azt jelenti, hogy töményen, közvetlenül a bőrön használva, majd napsütésnek (szoláriumnak) kitéve a bőrt, akár égési sérülés is kialakulhat, de enyhébb esetben is elszíneződhet a bőr. Soha nem felejtem el, amikor egy Vendégem mutatta a csuklóját, amit már napok óta gomba elleni krémmel kezelt a bőrgyógyász. Egy kérdés után kiderült, hogy a parfümnek használt illóolaj fényérzékenyítő hatása okozta az elváltozást.
Párologtatni is csak bevizsgált és tiszta illóolajat szabad. Ez azt is jelenti, hogy növényi olaj-illóolaj keveréket nem párologtathatunk (pl. Istennő keverékek, Leó varázsolaj, Táltos paripa). A növényi olaj nem párolog el, csak a tiszta illóolaj. A párologtatással nem csak jó illatot adunk egy térnek, de rendezzük a tér energiáit, az ott lévők hangulatát, a levegő tisztaságát és frissességét. A párologtatott illóolaj ugyanúgy bekerül a véráramunkba, mint a bőrön át felszívódó illóolajok, ezért fontos a kifogástalan minőség és annak ismerete, hogy milyen illóolajat, vagy keveréket hány éves kortól, milyen egészségi állapotban használhatunk. Párologtatni lehet diffúzorral, ilyenkor a teret hangoljuk át az illóolajjal. De párologtatás az inhalálás is, amikor 1-2 csepp illóolajat használunk, közvetlenül az orr alatt, mélyen belélegezve (légúti betegségek esetén). A hagyományos forróvizes megoldás helyett egy forró, félbevágott főtt krumplira lehet cseppenteni 1-2 csepp illóolajat, de a kompresszoros inhalátor víztartályába is tehetünk a gyógyvíz mellé egy csepp illóolajat.
A legjobb szívvel ajánlom, hogy keress fel egy aromaterapeutát, és egy konzultáció keretében beszéljétek át a saját élethelyzetedet, mire szeretnéd használni az aromaterápiát, kikkel élsz együtt, milyen egészségi állapotra kell tekintettel lenni. Kiemelten hasznos egy konzultáció, ha kisgyermek, asztmás vagy idős beteg, allergiás él a családban, vagy egy krízis miatt van szükséged azonnali és minél hatékonyabb segítségre.
Szerző:
Böröcz Bori