A tél vége, tavasz eleje az ekcéma szezonja. Eddigre már a legtöbben mindent kipróbáltak, ami könnyű megoldást ígért, ami másoknak bevált, aminek működnie kell, bőrgyógyászon, szteroidon innen és túl...
Akkor, amikor már elmentünk a falig, és nincs eredmény, főleg, ha ismétlődő bőrproblémáról van szó, érdemes visszatérni az origóhoz. Ránézni a bőrünkre úgy, ahogy szerepe szerint van. Védőbástyaként, határvonalként, hídként.
A bőrünkre, amely:
- összeköt a külvilággal, de el is választ tőle, ezért az összes szervrendszerünk tüneteit hordozhatja,
- megvéd a kórokozóktól, naptól, hidegtől, melegtől,
- erőteljes kommunikációs platformunk.
Ha egy ekcémás bőrre nézek, két dolog jut először az eszembe. Az egyik a sebzettség. A másik az irritáció. Hogy ez folyamatos viszketés, vagy tompa, de állandó fájdalom, az szinte mindegy is.
A bőrünk elválaszt és összeköt a külvilággal. De milyen a viszonyom az engem körülvevő dolgokkal, emberekkel, körülményekkel, érzésekkel, hangulatokkal? Mitől lehet ez a kapocs sebzett? Mit üzenhet a külvilágnak és saját magamnak ez a sebzettség?
Ezeket a kérdéseket ki-ki magának tudja csak megválaszolni lelke, félelmei, hite mélyére nézve.
Sebzettséget okozhat, ha folyamatosan a teljesítőképességem peremén, vagy azon túl élem az életet. Sebzettséget okozhat, ha nem tudom megélni a kontrollt az életemben, mert jött a covid, és az addig prosperáló vállalkozásom csődbe ment/mert a gyerekeim itthon vannak, és kicsit sem érzem magam kompetensnek az oktatásukban/mert az életemet nem én, hanem a járványügyi intézkedések irányítják. Sebzettséget okozhat, hogy megszűnt a privát szférám.
Mit üzenhet a viszketés, a fájdalom, vagy a bőrpír?
Talán egy STOP tábla, hogy eddig, és ne tovább! Talán egy felkiáltójel, hogy vegyed már észre, hogy bántanak, hiszen sebes vagy! Talán egy felkiáltójel a környezetnek, hogy foglalkozzatok velem!
Az igazán nagy csavar pedig ebben a kérdésben, hogy a gyermekeket érintő ekcéma esetén ezeket, és az ehhez hasonló kérdéseket elsősorban nem a gyermekre, hanem a szülőkre vonatkoztatva kell feltenni. Egy kisgyermeken ritkán mutatkoznak tünetek saját jogán. A tünetei az őt körülvevő gondozóira vonatkozhatnak, csak a gyermek viseli azokat a bőrén.
Az előbb úgy fogalmaztam, hogy a bőrünk összeköt és elválaszt a külvilágtól, és az összes szervrendszerünk tüneteit hordozhatja. Ezért egy emésztőrendszeri, vagy kontakt allergia is megjelenhet ekcéma formájában. Az ilyen objektív kérdéseket mindig jó felgöngyölíteni, de a személyes tapasztalatom az, hogy a lelki tartalom minden esetben ott van a bőrtünet mögött.
Az aromaterápia egy kétélű fegyver az ekcéma kezelésében. A tüneteket mindenképp enyhíteni kell, hiszen a viszketés, a fájdalom, a látható sebekkel való lét még senkinek sem tett jót. De éppen ezért, ha csak a tüneteket kezelem, az okok még megmaradnak, és búvópatakként új utat, tünetet, betegséget találhatnak maguknak. Így a valós megoldás a tünetek állhatatos kezelése mellett a gyökerek feltárása. Úgy fogalmazok, hogy állhatatos kezelés, mert az ekcéma kezelése elkötelezettséget követel. Rendszeres foglalkozást, a gyógyítás melletti folyamatos kiállást!
Tüneti kezelésként mindig fontos a táplálás, amely balzsam és gyógyír a sérült bőrnek, olyan, mint a puha dunyha a beteg gyermeknek. A shea vaj csodás sebgyógyító, védő olaj, egy nővényi ragtapasz. Minden irritált bőrnek jót tesz. Mivel a shea vaj szobahőmérsékleten szilárd, testvajat szoktam belőle keverni.
2/3 rész shea vajat
1/3 rész körömvirág macerátummal
melegítve, összekeverve, majd visszahűtve egy szilárd, de már kenhető keveréket kapunk. A körömvirág macerátum nem csak gyulladáscsökkentő, de nyugtató és sebgyógyító hatású is, így összeadódva a shea vaj védő hatásával, csodás elegyet alkotnak.
Kiváló sebgyógyító illóolajunk az orvosi levendula (gyulladáscsökkentő, hűsítő), a vadlevendula (viszketéscsillapító, sebgyógyító), a balzsamos szuhar (erőteljes sebgyógyító, összehúzó) , a mirha (testi/lelki gyógyító illóolajunk), a tömjén (hámosító, gyulladáscsökkentő).
50 ml testvajhoz elsőre összesen 30 csepp illóolajat keverjünk el alaposan az alábbi arányban:
- 5 csepp orvosi levendula,
- 5 csepp vadlevendula (vagy összesen 10 csepp valamelyikből),
- 10 csepp balzsamos szuhar,
- 5 csepp mirha,
- 5 csepp tömjén.
Az orvosi levendulát és vadlevendulát helyettesíthetjük a Kék esszenciával is. Ebből a keverékből naponta háromszor kenjük be az érintett bőrfelszínt, mindezt egészítsük ki egy natúr összetételű hidratáló testápolóval naponta egyszer, és fokozottan figyeljünk a kellő folyadékbevitelre. Bármilyen bőrproblémáról legyen is szó, a hidratálás a nulla kilométerkő. Nem várhatunk gyógyulást a testünktől, ha nem adjuk meg neki a vizet, mint elemi éltető erőt.
Az ekcéma egy segélykiáltás. Halljuk meg, hogy a testünk szól hozzánk, és bánjuk vele jól, megértően, finoman, szeretetteljesen és állhatatosan. Nap, mint nap, ha kell, heteken át. Nyissuk ki a fülünket, a szemünket, a lelkünket és próbáljuk megérteni, mit üzen a bőrünk. A megoldást ez hozza, az illóolajok és növényi olajok pedig egyengetik a rögös utat a gyógyulásig.
Szerző:
Böröcz Bori